Pomysł zbiórki padł kiedyś w rozmowie mamy Lenki z przewodniczącym rady gminy Bukowiec Czesławem Wszołkiem. Cała impreza została przygotowana przez sołtysa wsi Gawroniec Mariolę Lubańską przy pomocy rady sołeckiej, miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich oraz wolontariuszy.
Na zagospodarowanie terenu przy świetlicy ogłoszono przetarg jesienią 2018 r. Zadanie przy nowym miejscu wypoczynku i rekreacji obejmowało utwardzenie terenu kostką betonową, wykonanie placu zabaw, dwóch boisk: do piłki nożnej i plażowej oraz miejsca na ogniska. Są tutaj nowe ławki, stojak na rowery czy też kosze na śmieci. Teren został częściowo ogrodzony, pojawiła się zieleń. Obecny obiekt w niczym nie przypomina tego sprzed roku.
– Ta inwestycja była potrzebna, teren przy świetlicy w Gawrońcu wymagał już modernizacji – mówi Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec. – Stąd decyzja o przygotowaniu projektu i poszukiwaniu wsparcia zewnętrznego na wykonanie miejsca do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Gawrońca. Po raz kolejny udało się. Zadanie zrealizowaliśmy za ok. 200 tys. zł, z tym że prawie 60 tys. zł gmina zdobyła ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014–2020 – dodaje.
Uroczystego otwarcia kompleksu poprzez przecięcie wstęgi dokonali wójt Adam Licznerski, sołtys Mariola Lubańska, przewodniczący rady Czesław Wszołek, prezes LGD „Gminy Powiatu Świeckiego” Zdzisław Plewa. Obiekt poświecił ks. Romuald Demski.
W trakcie pikniku zbierano fundusze na operacje dla pięcioletniej Lenki, która ma być przeprowadzona we Włoszech. Były licytacje, dowolne datki. Na scenie zaprezentowały się dwie młode wokalistki z Regionalnej Akademii Piosenki z Pruszcza Aurelia Bruzdewicz oraz Martyna Ryszkowska. Również dziewczęta z Gawrońca Julka i Zuzanna zaśpiewały i zatańczyły przed publicznością. Na placu przy świetlicy dzieci miały okazję pobawić się na dmuchanej zjeżdżalni. Obok prezentowało się Stowarzyszenie Broni Czarnoprochowej i Strzelectwa Historycznego „Dominus”. Każdy mógł podziwiać na stoisku m.in. rękawice, hełmy, kolczugi czy sztylety i tasaki. Można też było postrzelać z łuku, a chętnych nie brakowało, czy przymierzyć oporządzenie średniowieczne.
Na boisko swoim nowym wozem ratowniczo-gaśniczym przybyli druhowie OSP z Przysierska. Każdy mógł zajrzeć do środka, zapoznać się z wyposażeniem czy też przejechać samochodem ulicami Gawrońca. Firma kosmetyczna zapraszała panie do swojego stoiska, a członkinie KGW z Gawrońca przygotowały dla wszystkich różne przysmaki. Swoje stoisko informacyjne miała także LGD. Nie zabrakło podziękowań ze strony organizatorów dla wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania pikniku. Do tańca grał didżej Zenas. W trakcie imprezy zebrano prawie 7 tys. zł.
KP