W październiku reprezentanci naszego powiatu dwukrotnie odwiedzili Bawarię. Wszystko to za sprawą międzynarodowego projektu, realizowanego między innymi przez Lokalną Grupę Działania Gminy Powiatu Świeckiego, która to nawiązała współpracę z grupą LAG Ammersee w Bawarii. Wiosną jej przedstawiciele za pomocą wystaw fotograficznych w Gniewie, Owidzu i Nowem promowali swój region u nas. Teraz w podobny sposób, również za pomocą zdjęć obrazujących atrakcje i ciekawostki naszego regionu, kociewiacy prezentowali swoje walory w Niemczech.

Całość odbywa się pod wspólnym tytułem Ammersee „So anders und so ähnlich. Tak różne, a tak podobne”. W realizację projektu, oprócz świeckiej LGD, zaangażowane są również dwie inne lokalne grupy działające na Kociewiu: Chata Kociewia i Wstęga Kociewia. Ich przedstawiciele brali też udział we wspólnym, promocyjnym wyjeździe. Wernisaże, a przede wszystkim to, co na fotografiach, były doskonałą okazją do rozmów o kolejnych możliwościach współdziałania zarówno na szczeblu turystycznym, jak również kulturalnym i biznesowym. Nie bez znaczenia była również strefa kulinarna i co się z tym wiąże – degustacja lokalnych specjałów pochodzących zarówno z Polski, jak i Niemiec. Wernisaż pokazywał, że obie społeczności mają wiele wspólnych cech, takich jak kultywowanie tradycji czy aktywny sposób spędzania czasu, ale też chęć nawiązywania nowych kontaktów i integracja podmiotów działających w podobnych branżach. Wszyscy zgodnie twierdzą, że to doskonałe warunki do tego, aby partnerstwo mogło się rozwijać i przynosić wymierne korzyści.

Wystawa odbyła się w ramach Międzynarodowego projektu współpracy „Promowanie obszaru objętego strategiami rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność w ramach współpracy międzynarodowej”.

MP