W Dworze Artusa w Toruniu świętowano Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Jak co roku spotkanie było okazją do podsumowania minionego sezonu oraz wręczania wyróżnień osobom i instytucjom związanym z turystyką i krajoznawstwem w naszym regionie.

W trakcie spotkania zostały ogłoszone wyniki organizowanego przez urząd marszałkowski konkursu „Odkrywca”. Wśród laureatów znaleźli się reprezentanci naszego powiatu.

W kategorii „Przedsięwzięcie biznesowe” zwyciężyła Winnica przy Talerzyku z Topolna, w której państwo Anna i Wiesław Janasińscy uprawiają winorośle, a następnie wytwarzają wino regionalne. Poszczególne etapy prac odbywają się tam na zasadzie rodzinnej manufaktury, a obiekt wpisał się już w kulinarną mapę atrakcji Doliny Dolnej Wisły.

W kategorii „Działalność na rzecz rozwoju turystyki i popularyzacji krajoznawstwa” wyróżnienie odebrał Bartosz Kozik. W naszym powiecie zasłynął wystawą na Dworcu Kolejowym w Tleniu oraz towarzyszącymi jej licznymi wydarzeniami weekendowymi. Kozik jest gdańszczaninem, którego na co dzień można spotkać jako przewodnika oprowadzającego grupy turystów. Dwa profile społecznościowe: Dworzec Tleń i Mój Tleń.

*

W kategorii „Wydarzenie turystyczne i promocyjne” zwyciężyli sąsiedzi zza Wisły – organizatorzy Perspektywy – 9 Hills Festivalu. Oni również jako jeden z trzech laureatów na etapie regionalnym zostali wytypowani przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną do ogólnopolskiego konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny”, gdzie walczyć będą o certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej.

Z kolei sąsiedzi z drugiej strony naszego powiatu, Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie”, uroczyście odebrali certyfikat dla nowych członków Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Wyróżnieni zostali również zasłużeni dla turystyki, głównie aktywni członkowie PTTK, przewodnicy turystyczni oraz pracownicy instytucji zajmujący się promocją i turystyką.

MP