Jest już gotowy projekt budżetu gminy Nowe na przyszły rok. Nie ma w nim zbyt wielu zadań. – To nie będzie łatwy rok pod względem finansowym – komentuje Jerzy Wotkowski, skarbnik w Urzędzie Miasta w Nowem. – Praktycznie stawiamy wyłącznie na te zadania, na które dostaniemy dofinansowanie zewnętrzne. Największą naszą inwestycją będzie budowa przedszkola za 9,1 mln zł, na które dostaliśmy 3,1 mln zł wsparcia od marszałka – dodaje.

Pozostała kwotę, czyli 6 mln zł, gmina musi sama wyłożyć i dlatego na tę sumę wyemituje w przyszłym roku obligacje komunalne.

Ogólne dochody gminy Nowe w 2020 r. to 50,7 mln zł. Wydatków będzie trochę więcej, bo 55,9 mln zł.

W budżecie dla stowarzyszeń zarezerwowano kwotę 150 tys. zł, a na fundusz sołecki 253,9 tys. zł.

Na działalność biblioteki ma iść 210 tys. zł, a na kulturę w ramach CK „Zamek” 710 tys. zł.

Skarbnik zauważa, że coraz większy procent wydatków stanowią te bieżące. – Chyba wszystkie gminy w Polsce stanęły przed dylematem, skąd wziąć pieniądze na wzrastające wydatki na oświatę – mówi Wotkowski. – W przyszłym roku dostaniemy zmniejszoną o 300 tys. zł subwencję oświatową, bo odszedł nam jeden rocznik uczniów. Rosną ceny za prąd, a mieszkańcy chcą mieć wyremontowane drogi i oświetlone ulice – dodaje.

Nowe w związku z tym będzie podnosiło opłaty. Średnio podatek od nieruchomości i rolny ma wzrosnąć o siedem procent, a od środku transportu o pięć procent.

Modernizacja zamku

Na inwestycje zaplanowanych jest 12,6 mln zł.

Na nowe wodociągi i sieć kanalizacji sanitarnej ma być przeznaczona kwota 20 tys. zł, a na przydomowe oczyszczalnie ścieków 61,5 tys. zł. Na wykup gruntów 20,4 tys. zł.

Najważniejsze inwestycje to – oprócz wspomnianego przedszkola – adaptacja poddasza zamku krzyżackiego w Nowem za prawie 2,2 mln zł. Z tego dotacja unijna to 1,8 mln zł, a wkład własny gminy – 397 tys. zł.

To nie koniec prac w tym budynku. Modernizowany ma być również parter i piwnica CK „Zamek” za 156 tys. zł. Tu urzędowi udało się uzyskać dotację od marszałka w wysokości 76 tys. zł.

Zaś cała siedziba ośrodka kultury wraz z biblioteką ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych za 900 tys. zł. Wkład gminy to 136,8 tys. zł. Ta kwota ma też starczyć na zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Co z funduszu dla wsi

Sporo będzie się działo dzięki funduszowi sołeckiemu. Z tej puli Morgi chcą zagospodarować plac rekreacyjny dla dzieci i dorosłych w Kończycach. To będzie już drugi etap prac wyceniony na siedem tysięcy złotych. Mały Komorsk chce dokończyć budowę altany (17,5 tys. zł), a Tryl zamierza przeznaczyć dziesięć tysięcy złotych na przydomową oczyszczalnię ścieków w świetlicy oraz zewnętrzną siłownię (pięć tysięcy złotych). Rychława ma w planach budowę zjeżdżalni za 22 tys. zł.

Gajewo chce mieć zrobione schody do świetlicy i dokończone zadaszenie za pięć tysięcy złotych, a Mątawy mają mieć utwardzony kostką brukową plac przy świetlicy (14 tys. zł).

KAR