19-latka z Drzycimia uczy się w policealnym studium o kierunku opiekun medyczny. Tak jak mama pielęgniarka, kiedyś chciałaby pomagać innymi i pracować w służbie zdrowie. Teraz pilnie potrzebuje wsparcia innych osób. W listopadzie uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, ma złamany kręgosłup. Pieniądze są potrzebne na rehabilitacje, aby mogła samodzielnie żyć i chodzić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Córka nie pamięta, co się wydarzyło. Policja nie ustaliła dokładnej przyczyny wypadku, w trakcie którego jej samochód zatrzymał się na drzewie - mówi jej mama Hanna Kotlenga-Jagielska.

- Jedna z hipotez zakłada, że być może auto zarzuciło na łuku wyboistej drogi - dodaje. 

Nastolatka cudem uszła z życiem.

– Udało mi się dowiedzieć, że tuż po wypadku przejeżdżał tamtą drogą mieszkaniec Korytowa, który miał przeszkolenie medyczne - opowiada Hanna Kotlenga - Jagielska. - Wiedział, że poszkodowanej nie można ruszać, bo można jej tym zaszkodzić. Wezwał pomoc i dopiero strażakom z PSP Świecie udało się Natalię wyciągnąć z auta. Córka była cały czas przytomna - dodaje. 

Już kilka godzin później przeszła poważną, trwającą pięć godzin operację neurochirurgiczną w szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy.

- Lekarz stwierdził, że po tak ciężkim wypadku tylko i aż złamała kręgosłup - opowiada Kotlenga-Jagielska. 

CZYTAJ TAKŻE: "Nie możemy uwierzyć, że tyle osób nas wspiera". Na koncie chorej Marcelinki przybyło 32 tys. zł

Diagnoza dla młodej kobiety zabrzmiała jak wyrok - złamany kręgosłup, brak czucia od pasa w dół i samodzielnego poruszania się.

Niejako prezentem mikołajkowym było przyjęcie jej, dokładnie 6 grudnia, na oddział rehabilitacyjny Szpitala Pulmonologii i Rehabilitacji w Smukale pod Bydgoszczą. 

Szansą jest kosztowna rehabilitacja 

Natalia jest tam poddawana między innymi ćwiczeniom ogólnousprawniającym, kinezyterapii i pionizacji. 

Uczy się też i oswaja z nową rzeczywistością. W tym poruszania się na wózku inwalidzkim. W najbliższym czasie Natalia ma zacząć terapię na nowoczesnym sprzęcie pod nazwą egzoszkielet. 

Będąc w szpitalu, zmagała się też z zakażeniem wirusem COVID-19, co znacznie osłabiło jej organizm. Mimo to dziewczyna dzielnie znosi intensywne rehabilitacje. 

Natalia ma szansę znów stanąć o własnych siłach i w pełni cieszyć się życiem. Szansą dla niej jest intensywne i kosztowne kontynuowanie rehabilitacji po opuszczeniu oddziału szpitalnego.

- Między innymi redukcji chodu z wykorzystaniem innowacyjnych metod między innymi egzoszkieletu, stymulacji, elektroterapii, a także treningów umiejętności dnia codziennego i doskonalenie poruszania się na wózku, a także wsparcia psychologicznego - mówi mama Natalii.

CZYTAJ TAKŻE: Sylwek urodził się w połowie szóstego miesiąca. Trwa walka o jego zdrowie. Potrzeba kilku drobiazgów

- Godzina rehabilitacji to koszt około 130 zł. Dwutygodniowy turnus w Ośrodku Neuron to koszt 6-7 tys. zł. Nie dysponuję takimi środkami. Po długich namowach znajomych, podjęłyśmy trudną decyzję i postanowiłyśmy z córką, że poprosimy o wsparcie ludzi o wielkich sercach - przyznała pani Hanna.  

Córka pielęgniarki potrzebuje naszej pomocy 

Mama Natalii, Hanna Kotlenga-Jagielska od wielu lat jest pielęgniarką epidemiologiczną w Nowym Szpitalu w Świeciu. Z całą pewnością zna ją i miało okazję współpracować wielu z nas. Każdego dnia pomagała, nie tylko zawodowo, wielu osobom.

Była też jedną z tych, walczących na pierwszej linii covidowego frontu, kiedy jeszcze nikt z nas nie wiedział, z czym tak naprawdę przyszło nam się zmierzyć. Życie bywa przewrotne. Obecnie to ona potrzebuje pomocy i wsparcia dla córki. 

- Natalia była taka aktywna - mówi. - Od piątego roku życia jeździła konno. Całe dnie potrafiła spędzać w siodle. Z niejednych zawodów wracała cała szczęśliwa, dumnie chwaląc się zdobytym trofeum.

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc dla wolontariusza WOŚP. "Chcę wejść w dorosłość na prostych nogach, takich jak moja biała laska"

To była jej wielka pasja. Wierzę w to, że dzięki ludziom dobrej woli Natalia, kiedyś znów będzie jeździła konno, że stanie o własnych nogach, że mimo przeciwności losu, poradzi sobie w życiu - przyznała pani Hanna. 

Natalia chciała pomagać ludziom, teraz sama potrzebuje wsparcia 

Wspólnie możemy sprawić, że te marzenia Natalii już niedługo staną się rzeczywistością. 

Natalia z mamą w szpitalu w Smukale
Natalia z mamą w szpitalu w Smukale  Fot. Nadesłane

- Życie bywa przewrotne. Uczę się w policealnym studium o kierunku opiekun medyczny - opowiada Natalia. - Myślałam też o ratownictwie medycznym. Marzyłam o tym, aby tak jak mama pracować w służbach medycznych i pomagać ludziom.

Teraz sama potrzebuję pomocy i wsparcia. Chcę znów móc chodzić i być samodzielną, aby jeszcze kiedyś jeździć konno - dodaje. 

Wszyscy możemy pomóc Natalii stanąć na nogi  

Fundacja Makowo założyła grupę dla Natalii: "Musimy wszystko zrobić by Natalka mogła chodzić" .

Tu można wystawiać przedmioty na licytację i licytować już wystawione. Uzyskany w ten sposób dochód, zostanie przeznaczony na rehabilitację młodej kobiety.

Można też wpłacać środki bezpośrednio na konto Fundacji Makowo - 29 1020 5040 0000 6402 0180 7817 z dopiskiem DLA NATALKI.

Rodzina jest też w trakcie zakładania zbiórki na portalu "SiePomaga". 

CZYTAJ TAKŻE: "Dzieci są jak tęcza, po prostu znikają". Tak mówiła do mamy 8-letnia Marika Zielińska

Mama Natalii zdaje sobie sprawę, że jest mnóstwo osób, które potrzebują również zbierają środki w podobny sposób.

Bardzo często sama bierze udział w podobnych licytacjach. - Już ogromną pomocą i wsparciem jest zapraszanie znajomych do grupy i udostępniania bądź przesyłanie licytacji do znajomym we wiadomościach prywatnych.

Dzięki temu więcej osób ma szansę dowiedzieć o zbiórce, zainteresować nią i wylicytować. Jesteśmy z Natalią ogromnie wdzięczne za wsparcie i pomoc w tym trudnym dla nas czasie - mówiła mama młodej kobiety.

Na Natalię może również przekazywać swój 1 proc. podatku.

Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać KRS 0000032645, cel szczegółowy "1200/22 Natalia Jagielska".  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zaloguj się