Zakład Mondi w Świeciu jest oflagowany, a związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Zatrudnieni chcą podwyżek płac. Mamy postulaty związkowców i stanowisko zarządu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze kilkanaście lat temu zatrudnieni w Mondi byli najlepiej zarabiającą grupą zawodową w Świeciu.

Dostać tam pracę było marzeniem wielu młodych mężczyzn. Tym bardziej że firma płaciła trzynastą pensję, i nadal to robi, co w przypadku prywatnych firm zdarza się już rzadko.

Obecnie zakład zatrudnia około 1 tys. osób.

Mondi. Najgorzej mają świeżo przyjęci

- Na wynagrodzenie na pewno nie mogą narzekać osoby, które pracują tu ponad 10-20 lat - opowiada jeden z pracowników Mondi. - Średnio ich zarobki wahają się w granicach 5 tys. zł brutto za miesiąc, do tego dochodzi dodatek zmianowy około 900 zł. Najgorzej mają osoby z małym stażem pracy i świeżo przyjęte, bo dostają najniższą krajową - dodaje.

CZYTAJ TAKŻE:  Strażacy ze Świecia walczyli z pożarem w Mondi

Mondi. Wzrost płac i dodatków

O co walczą zatrudnieni w Mondi? O wzrost płacy zasadniczej dla wszystkich pracowników o 12,5 proc. (około 500 zł), zwiększenie dodatków za pracę w systemie zmianowym o 5,1 proc. wraz ze spłatą od stycznia 2022 r., a także o zrewaloryzowanie nagrody urlopowej i świątecznej, również o 5,1 proc.

Tomasz Katewicz, prezes zarządu Mondi Świecie SA, w ubiegłym tygodniu w komunikacie do wszystkich pracowników napisał:

"został zakończony proces rozmów w ramach negocjacji wskaźnika przyrostu wynagrodzeń w spółce na rok 2022. (...) Strona związkowa zaproponowała 400 zł dla każdego pracownika plus 100 zł w puli kierownika oraz rewaloryzację dodatku zmianowego o 5,1 proc. Pracodawca zaproponował 290 zł dla każdego pracownika plus 2 proc. w puli kierownika, co daje średnio wzrost budżetu wynagrodzeń zasadniczych o 8 proc. Strony nie uzgodniły wspólnego stanowiska i nie zawarły porozumienia".

CZYTAJ TAKŻE: Świecie. Do Mondi wjechał z makulaturą ładunek wybuchowy

Mondi. Spór zbiorowy

Oba związki działające w zakładzie - NSZZ "Solidarność" i Międzyzakładowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy pracowników Mondi - weszły w spór zbiorowy, bo rozmowy z zarządem nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Zakład jest oflagowany.

- Na dziś (4 kwietnia) mamy zaplanowanie negocjacje z zarządem - mówi Marek Witomski, przewodniczący NSZZ "Solidarność" przy Mondi. - Na razie nic więcej nie mogę powiedzieć - dodaje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zaloguj się