W 2021 r. swoje PiT-y w Urzędzie Skarbowym w Świeciu rozliczyło 47 555 osób i firm. 24 374 podatników przekazało 1 proc. na rzecz organizacji non profit. Konta potrzebujących zasiliła dzięki temu łącznie kwota 1,7 mln. zł. Rok 2022 to szansa na jeszcze większą hojność. Polecamy walczących o zdrowie i organizacje z powiatu świeckiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2021 r. mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego z 1 proc. podatku dochodowego na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali ponad 41,2 mln zł. Co roku jesteśmy hojniejsi dla pozarządówek – to o blisko 2,7 mln więcej niż w poprzednim rozliczeniu.

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP

W deklaracji podatkowej wystarczy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc. Można także wskazać konkretny cel, na który ma trafić nasz 1 proc. podatku, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji.

Od 2018 r. PIT-y są rozliczane przez Krajową Administrację Skarbową, do której spływają informacje od płatników zawarte w zeznaniach za rok poprzedni oraz dane z rejestrów własnych i rejestrów państwowych.

Od 15 lutego takie rozliczenie jest dostępne w Portalu Podatkowym.

E-PIT możemy zweryfikować, zaakceptować lub poprawić. Możemy też odrzucić deklarację elektroniczną i rozliczyć się samodzielnie.

Jeśli do 30 kwietnia nie naniesiemy żadnych poprawek, dokument zostanie uznany za zaakceptowany. Jeśli w poprzednim roku przekazaliśmy 1 proc. podatku na konkretny cel, zapis pojawi się automatycznie w tegorocznym e-PIT (można go zmienić, wpisując inny KRS).

Chorzy ze Świecia i okolic, którzy potrzebują wsparcia

Hubert Piór z Lipinek, KRS: 0000615376, cel szczegółowy: Hubert

CZYTAJ TAKŻE: Zbiórka na leczenie młodego pasjonata przyrody. Lipinki organizują "Niedzielę dla Huberta"

Hubert ma 14 lat. Rok temu zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę biofenotypową. Już cztery dni później rozpoczął chemioterapię. Jest już po trzech dawkach, które znosi bardzo ciężko. Przeszedł zapalenie mięśnia sercowego, był reanimowany.

Osłabiony organizm szybko łapał wszelkie infekcje, w tym cytomegalię i dwukrotnie sepsę. Kolejne choroby siały spustoszenie w organizmie chłopca. Potrzebny był przeszczep szpiku. Dawczynią została jego siostra, 15-letnia Agata.

- Minęło już ponad 180 dni od przeszczepu - mówi jego mama. - Czekamy na wyniki badań kontrolnych. Samopoczucie u syna bywa różne, ale jeśli tylko czuje się dobrze, uczestniczy w lekcjach zdalnych – dodaje.

Hubert jest pod stałą opieką specjalistów, dlatego z mamą tymczasowo mieszka w Bydgoszczy. Musi przyjmować nierefundowany lek, który minimalizuje ryzyko odrzutu przeszczepu. Jedna tabletka kosztuje 780 zł.

Na ten lek oraz na rehabilitację i wizyty u specjalistów zostaną przeznaczone środki zebrane w ramach 1 proc. podatku.

Rodzina Kloneckich podczas wizyty wspólnoty Wiara i Światło w Błądzimiu
Rodzina Kloneckich podczas wizyty wspólnoty Wiara i Światło w Błądzimiu  Fot. KK

Kuba Rebelak ze Świecia, KRS 0000396361, cel szczegółowy: 0172304 Kuba

CZYTAJ TAKŻE: Kuba walczy z chorobą i marzy o tym, żeby pierwszy raz zobaczyć Bałtyk. Potrzeba tylko 3 tys. zł

Kuba Rebelak ma 9 lat. Pierwsze, niepozorne objawy złośliwego nowotworu mózgu pojawiły się w styczniu 2021 r.

Rok temu chłopiec rozpoczął serię chemioterapii, za nim też radioterapia. Proces leczenia nie jest łatwy, kilka razy był odraczany z powodu dodatnich testów na koronawirusa. Kuba potrzebował też przetaczania krwi.

Intensywne leczenie wciąż jest potrzebne, bo pojawiły się przerzuty do kręgosłupa, a te zmiany są nieoperacyjne.

Poza powrotem do zdrowia chłopiec ma jedno, proste marzenie. Chciałby pierwszy raz w życiu zobaczyć morze. Najchętniej pojechałby nad Bałtyk na jeden dzień z całą rodziną, bo będąc w szpitalu, bardzo tęskni za tatą i rodzeństwem.

Taki wyjazd to koszt ok. 3 tys. zł, na co w tym momencie jego bliscy nie mogą sobie pozwolić.

Dawid Jasnoch ze Świecia, KRS: 00000 37904, cel szczegółowy: 23283 Jasnoch Dawid.

Dawid ma prawie 12 lat, jest synem przyjaciela redakcji, byłego redaktora sportowego „Czasu Świecia".

Zmaga się ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami neurologicznymi. Gdyby nie 1 proc., rodzicom trudno byłoby zapewnić mu terapię i tym samym szansę na lepsze życie.

– Skupiamy się na indywidualnej psychoterapii w ośrodku w Bydgoszczy – mówi Jarosław Jasnoch, tata Dawida. – To daje najlepsze efekty - dodaje.

Aleksander Kiełpikowski z Pruszcza, KRS: 0000186434, cel szczegółowy: 583/K Aleksander Kiełpikowski na leczenie i rehabilitację

Olek ma 14 lat. Od urodzenia cierpi na wadę centralnego układu nerwowego, padaczkę lekooporną, hipoglikemię, opóźnienie psychoruchowe. Jest nadpobudliwy, ale wycisza go hipoterapia, więc rodzice korzystają z tej formy wsparcia. Dużo kosztują leki dla chłopca.

Potrzeba pieniędzy na intensywną rehabilitację.

Chłopiec ma też ataki padaczki. – Syn zaczął dojrzewać i ataki są coraz częstsze i bardzo silne – mówi Katarzyna Kiełpikowska, mama Olka. – Wtedy ktoś musi przy nim być, aby nie zrobił sobie krzywdy – dodaje.

Olek jest alergikiem i ma atopowe zapalenie skóry. Dla rodziny to dodatkowe koszty zakupów specjalistycznych preparatów.

Z powodu padaczki ma też problemy z nauką, rodzice wkładają dużo energii, by mu pomóc.

Nadia Czaplicka ze Świecia, KRS: 0000032355, cel szczegółowy: Nadia Czaplicka

10-letnia Nadia ma zespół Downa. Po urodzeniu miała głęboki niedosłuch, kilka lat temu przeszła operację i słuch się poprawił. Potem przeszła jednak udar niedokrwienny, spowodowany zakrzepem w tętnicy w głowie.

– Wszystkie pieniądze, jakie mamy, wydajemy na jej rehabilitację – opowiada pani Iza, mama Nadii. - Ostatnio lekarze stwierdzili u niej trombofilię, to skłonność do powstawania zakrzepów w żyłach i tętnicach - dodaje.

Pieniądze są też potrzebne na wyjazdy do specjalistów, m.in. w Gdańsku.

Marcelina Cąber
Marcelina Cąber  Fot. Nadesłane

Leon Hoepfner ze Skarszew, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 29841 Leon Hoepfner

CZYTAJ TAKŻE: Cały powiat zbiera nakrętki dla Leona, a chłopiec robi postępy

Leon ma 7 lat. Urodził się z rdzeniowym zanikiem mięśni. Choroba atakuje mięśnie, najczęściej najpierw nóg i rąk, później tułowia, oddechowe i przełyku. Niezbędna jest ciągła rehabilitacja.

– Tylko ona może opóźnić postęp choroby, dlatego robimy wszystko w tym zakresie – opowiada Żaneta Hoepfner, mama chłopca.

Chłopcu bardzo dużo dają turnusy rehabilitacyjne, a koszt jednego to ponad 7 tys. zł. - W tym roku musimy też kupić nowe ortezy, gorset, pionizator, bo Leon urósł - dodaje.

Fabian Bagiński z Dolnej Grupy, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 22371 Bagiński Fabian

Chłopiec ma 12 lat i cierpi na autyzm dziecięcy. Cały czas poddawany jest terapii, która przynosi efekty. Pieniądze z 1 proc. są przeznaczane na terapię neurologopedyczną i behawioralną.

Marceli Pessel z Sulnówka, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 7461 Pessel Marceli

CZYTAJ TAKŻE: Państwo daje na dwa pampersy. Mama niepełnosprawnego Marcela opowiada o całodobowej pracy od 13 lat

W tym roku Marceli skończy 15 lat. Ma leukodystrofię Pelizaeusa-Merzbachera. Chorzy mają opóźniony rozwój, oczopląs, obniżone napięcie mięśniowe, spastyczność i różnego rodzaju niepełnosprawności. Rokowania przy tego typu schorzeniu są złe.

Marceli ma też dodatkowo niedowład czterokończynowy.

Nie je sam, ma rurkę zamontowaną w brzuchu, tzw. gastrostomię. Samodzielnie się nie porusza i nie mówi. Wymaga ciągłej rehabilitacji. Miesięczny koszt suplementów i leków oraz rehabilitacji to 3 tys. zł.

Marceli marzy o letnim wyjeździe na turnus rehabilitacyjny nad morze. Potrzeba na to ok. 10 tys. zł.

Nikola Sworowska z Drzycimia, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 9277 Sworowska

Nikola ma mózgowe porażenie dziecięce. Cierpi też na padaczkę lekooporną, encefalopatię genetyczną, małogłowie, alergię, niedowidzi, ma opóźniony rozwój psychoruchowy, przewlekłe zapalenie przetoki odżywczej, zwiększone napięcie mięśniowe kończyn, a także ataksję, objawiającą się drżeniem rąk i nóg.

Nikolka nie mówi, jest karmiona przez gastrostomię za pomocą pompy żywieniowej.

- Córka jest pod opieką hospicjum domowego, co oznacza, że często odwiedzają ją lekarz i pielęgniarka – wymieniała jej mama Iwona. – Dzięki wpłatom z 1 proc. jesteśmy w trakcie kupna wózka dla Nikolki. Potrzeba na niego 13 tys. zł.

Niestety, nie udało nam się uzbierać na kurację komórkami macierzystymi. Córka została zakwalifikowana do terapii, ale nie mamy na to pieniędzy. Koszt pięciu dawek to 170 tys. zł – dodaje.

Jagna Żebrowska z Laskowic, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 20861 Żebrowska Jagna

Dziewczynka urodziła się z wadą rozwojową – brakiem kości strzałkowej. Ma jedną nogę krótszą o 4 cm, niestabilne stawy skokowy i kolanowy oraz mniejszą stopę.

– W ciągu ostatnich dwóch lat Jagna przeszła kilka operacji ortopedycznych - mówi Kinga Żebrowska, mama dziewczynki.

- Na czerwiec tego roku jest zaplanowana kolejna operacja. Tym razem to będzie usunięcie pręta śródszpikowego oraz rekonstrukcja więzadeł w kolanie. W związku z tym potrzebna będzie intensywna rehabilitacja, która pozwoli w pełni usprawnić nogę, a to wiąże się z kolejnymi kosztami - dodaje.

Pieniądze są potrzebne na prywatne wizyty u specjalistów, wyjazdy do lekarzy w Poznaniu, intensywną rehabilitację, materiały opatrunkowe, środki odkażające, a także leki.

- Na to wydajemy środki pozyskane z 1 proc. podatku - mówi Żebrowska.

Jakub Stefanowski z Osłowa, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 10047 darowizna na leczenie Jakuba Stefanowskiego

Jakub urodził się jako zdrowy chłopiec. W wyniku nieszczęśliwego wypadku jego mózg został uszkodzony. Wymaga kosztownej rehabilitacji.

- Przydałoby się "cyberoko", czyli urządzenie, dzięki któremu chory komunikuje się z innymi przy pomocy ruchu gałek ocznych - mówi Lucyna Stefanowska, mama Jakuba. - Kosztuje ono kilkadziesiąt tysięcy złotych, a co roku mamy coraz mniej pieniędzy z 1 proc. - dodaje.

Agata Kolińska z Lipinek, KRS: 0000266644, cel szczegółowy: ZC6783 Agata Kolińska

Agata urodziła się z poważną wadą serca. Przeszła dwie operacje. Choroba skutkuje niewydolnością serca, niedoborem masy ciała i wzrostu, a także opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego. Dziewczynka wymaga stałej opieki i rehabilitacji, a także leczenia farmakologicznego, na co wykorzystywane są środki z 1 proc. 

Dariusz Traczyk z Laskowic, KRS: 0000127075, cel szczegółowy: #1584 Dariusz Traczyk

Pan Dariusz ma 36 lat. Od urodzenia choruje, ma rozpoznaną schizofrenię paranoidalną z nasilonymi cechami autystycznymi i upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym.

Cały czas bierze leki psychotropowe, część z nich nie jest refundowana. Wymaga stałej terapii i rehabilitacji. Na to jego rodzina przeznacza pieniądze z 1 proc. podatku.

Jakub Karczewski ze Świecia, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 15503 Karczewski Jakub Maciej

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc dla wolontariusza WOŚP. "Chcę wejść w dorosłość na prostych nogach, takich jak moja biała laska"

Jakub od urodzenia zmaga się z wieloma chorobami. Cierpi na oczopląs ograniczający zdolność widzenia. Ma nieprawidłową budowę układu kostnego, zwaną zespołem Jeune'a i zespół Aspergera. W 2008 r. przeszedł przeszczep nerki od mamy.

Mimo tak wielu chorób to bardzo wesoły chłopiec. Uczy się czterech języków obcych, w tym japońskiego.

Jest jednym z najlepszych uczniów w szkole. Bierze udział w konkursach przedmiotowych z chemii, matematyki i angielskiego. Kuba od kilku lat jest wolontariuszem WOŚP w świeckim sztabie.

Kilka miesięcy temu przeszedł operację prostowania nóg w Europejskim Instytucie Paley w Warszawie. Po tej operacji jego lewa noga jest krótsza o trzy centymetry, ponieważ była bardziej wykrzywiona.

Teraz potrzebna jest kolejna operacja nogi, która wyrówna dysproporcję. Rodzina zbiera na nią pieniądze.

Pierwsza operacja pochłonęła środki z 1 proc. podatku, a także ze specjalnie utworzonej zbiórki. Jakub nieustannie potrzebuje rehabilitacji usprawniających cały organizm. To z kolei wiąże się z licznymi wizytami u specjalistów w całej Polsce, głównie w Warszawie.

Przez cały czas chłopak musi przyjmować suplementy i kosztowne leki.

Blanka Guzman z Montaska, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 35352 Guzman Blanka

Blanka ma niedowład czterokończynowy. Nie mówi. Zdiagnozowano u niej padaczkę lekooporną. Doskwiera jej też spora wada wzroku. Pomimo licznych badań nie udało się ustalić przyczyny braku postępów w rozwoju psychoruchowym.

Czterolatka wymaga drogiej rehabilitacji, jest pod opieką specjalistów w prywatnych ośrodkach, przyjmuje kosztowne leki.

Daria Stafiej z Warlubia, KRS: 0000396361, cel szczegółowy: 0080598 Daria

Daria choruje na mukowiscydozę. Kilka razy dziennie potrzebuje inhalacji i wykonuje ćwiczenia oddechowe.

Trwa zbiórka na specjalistyczny sprzęt do oczyszczania dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny gromadzącej się w płucach. Koszt takiego urządzenia to około 27 tys. zł. Środki z 1 proc. pomogą w jego zakupie. Będą też wykorzystane na leki i rehabilitację.

Dominika, Janek i Weronika Klonnecy z Błądzimia, KRS: 0000037904, cel szczegółowy: Dominika Klonecka 2147

CZYTAJ TAKŻE: Kloneccy mówią stanowczo: Niepełnosprawność nie ogranicza

Pani Weronika skończyła 33 lata, jej siostra Dominika – 25, a najmłodszy Janek – 20 lat.

Trójka rodzeństwa jest niepełnosprawna ruchowo. Nie poruszają się samodzielnie, mają trudności z mówieniem i wykonywaniem podstawowych czynności.

Wymagają stałej opieki.

- Dwa razy w tygodniu przyjeżdża do nas rehabilitant- opowiada Alina Klonecka, mama rodzeństwa. - Podczas tych wizyt każde z dzieci ma masaż i gimnastykę. Zdaniem fizjoterapeuty dobrze by było, żeby rehabilitacja była codziennie.

Nie postawimy naszych dzieci na nogi, ale nie możemy pozwolić im na leżenie, bo może dojść do takiego stanu zesztywnienia, że się nie podniosą - dodaje.

Mama chciałaby, aby 20-letni Janek dalej się uczył. - Nie może być nadal w podstawówce - opowiada pani Alina. - Byłoby cudownie, gdyby któraś szkoła średnia przyjęła go jako ucznia. Dzięki temu mógłby mieć zajęcia do 24. roku życia.

W przypadku Janka musi to być szkoła średnia, bo syn nie może uczestniczyć w praktykach ze względu na stymulator - dodaje.

Rodzina pieniądze z 1 proc. przeznacza na rehabilitację i sprzęt dla niepełnosprawnych oraz lekarstwa. Klonecccy w ubiegłym roku kupili też schodołaz.

Szymon Suchy z Sulnowa, KRS: 0000186434; cel szczegółowy: 1248/s Szymon Suchy

CZYTAJ TAKŻE: Szymon słyszy i mówi dzięki implantom

Szymon w tym roku skończy 8 lat. Chłopiec urodził się z obustronną głuchotą zmysłowo-nerwową. Przeszedł zabiegi wszczepienia implantów ślimakowych. Niezbędna jest długa, systematyczna i profesjonalnie prowadzona rehabilitacja słuchu i mowy.

Konieczna jest konserwacja procesora mowy i specjalne akcesoria, które umożliwiają łatwiejsze życie, np. słyszenie w czasie kąpieli.

Mikołaj Schmidt z Lipienek, KRS: 0000270809, cel szczegółowy: 13175 Mikołaj Schmidt

CZYTAJ TAKŻE: Mikołaj pojechał do Stanów leczyć siatkówczaka. W Polsce lekarze wyniszczyli jego organizm chemią

Chłopiec zmaga się z nowotworem oczu, który zagraża jego życiu. Po wielu nieudanych próbach leczenia w Polsce rodzice zdecydowali szukać ratunku w USA.

- Właśnie wróciliśmy z kolejnej wizyty w klinice w USA - opowiada jego mama. - Usłyszeliśmy, że długie i kosztowne leczenie przynosi efekt. Jak mówią lekarze, w oczkach i w głowie Mikołaja jest czysto. Nowotwór jest pod kontrolą. Wierzymy, że już nie będzie nawrotów - dodaje.

Mikołaj zaczął chodzić. Ma 2 lata. Kontakt z nim jest ograniczony. Prawie nie mówi.

Środki z darowizn rodzice przeznaczają na turnusy rehabilitacyjne, prywatne wizyty u specjalistów: neurologa, psychologa, logopedy dziecięcego, dermatologa, a także dojazdy na lotnisko i poruszanie się po Nowym Jorku.

Kosztowne są też leki oraz zabawki edukacyjne i sprzęt sensoryczny, który pozwala się Mikołajowi rozwijać.

Michał Nadolny z Wielkiego Komorska, KRS 0000186434, cel szczegółowy: Michał Nadolny-204/N

CZYTAJ TAKŻE: Michał Nadolny po chorobie przestał mówić. Walczy, żeby znów móc rozmawiać z synami

– Michał był zdrowym, pełnym pozytywnej energii i zapału mężczyzną, szczęśliwym mężem i dumnym tatą naszych dwóch synów - opowiada jego żona Beata.

- Nagle usłyszeliśmy od lekarza, że mąż ma nowotwór jądra. To było w grudniu 2016 r. Tydzień później był już po operacji. Okazało się, że to nowotwór złośliwy - dodaje.

Konieczne było zastosowanie chemioterapii, zaczął wychodzić na prostą.

Wtedy dostał rozległego udaru niedokrwiennego mózgu. Jego następstwem była afazja, w wyniku której nie mówi i ma niedowład prawej ręki.

38-latek każdego dnia dzięki rehabilitacji i ćwiczeniom logopedycznym toczy walkę o powrót do pełni sprawności.

Lea Kirska z Nowego, KRS: 0000396361, cel szczegółowy: 0101873 Lea

CZYTAJ TAKŻE: Ludzie uzbierali milion złotych i są efekty leczenia. Mała Lea Kirska nie ma już białaczki

Dziewczyna ma 2 lata. Gdy miała kilka miesięcy, zachorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną. W ubiegłym roku przeszła bardzo kosztowną terapię CAR-T.

Lea wyzdrowiała, ale nadal jest pod opieką lekarzy. Co kilka miesięcy rodzice muszą sprawdzać, czy w szpiku nie pojawiły się nowe komórki nowotworowe.

Pieniądze są potrzebne m.in. na dojazdy do specjalistów.

Marcelina Cąber ze Świecia, KRS: KRS 0000382243, cel szczegółowy: 2888 pomoc dla Marcelinki Cąber

CZYTAJ TAKŻE: "Marzą jej się wszystkie zabawki świata". Marcelinka wie, że jest chora, na przedszkole nie ma siły

Dziewczynka zachorowała w styczniu ubiegłego roku. Na nerce miała ośmiocentymetrowy guz, a dalsza diagnostyka potwierdziła, że to nowotwór złośliwy - guz Wilmsa (nazywany również nerczakiem płodowym i nephroblastomą).

Zazwyczaj choroba dotyczy jednej nerki, ale u Marceliny guzy były na obu oraz jeden na płucach.

W kwietniu 2021 r. dziewczynka przeszła operację usunięcia narośli na nerkach wraz z wycięciem nadnerczy. Od tego czasu co miesiąc ma chemię. W ten sposób ma być leczona do czerwca 2022 r.

- Ostatnio mieliśmy robiony rezonans magnetyczny i wyniki wyszły dobrze - mówi Agnieszka Cąber, mama Marceliny.

Następną chemię 3-latka ma mieć w maju. - Zawsze jest po niej bardzo osłabiona, nie ma apetytu – opowiada pani Agnieszka.

- Jest na specjalnej diecie, która sporo kosztuje. Do tego dochodzą leki, suplementy, które będzie musiała przyjmować do końca życia. Jej układ odpornościowy praktycznie nie działa, Marcelinka łapie od razu wszystkie choroby – dodaje.

Natalia Jagielska, KRS: KRS 0000032645, cel szczegółowy: 1200/22 Natalia Jagielska

CZYTAJ TAKŻE: "Musimy wszystko zrobić, by Natalka mogła chodzić". Natalia Jagielska walczy o zdrowie, możemy pomóc

19-latka z Drzycimia uczy się w policealnym studium o kierunku opiekun medyczny. Tak jak mama pielęgniarka kiedyś chciałaby pomagać innym i pracować w służbie zdrowie. Teraz pilnie potrzebuje wsparcia innych osób.

W listopadzie ubiegłego roku uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, ma złamany kręgosłup.

Natalia ma szansę znów stanąć o własnych siłach i w pełni cieszyć się życiem. Szansą dla niej jest intensywne i kosztowne kontynuowanie rehabilitacji.

- Godzina zajęć to koszt około 130 zł. Dwutygodniowy turnus w Ośrodku Neuron to koszt 6-7 tys. zł. Niestety nie dysponujemy takimi środkami, dlatego prosimy o wsparcie - mówi Hanna Kotlenga-Jagielska, mama Natalii.

Organizacje pożytku publicznego z powiatu świeckiego, które liczą na wsparcie

Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju wsi Sierosław „Razem łatwiej", KRS: 0000387742

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej Inkubator Przedsiębiorczości, KRS: 0000118379

Jeździecki Klub Sportowy „Czarna Podkowa – Gródek", KRS: 0000334278

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Spróbujmy razem, KRS: 0000177517

Szkoła Podstawowa w Różannie, KRS: 0000121592, cel szczegółowy: Szkoła Podstawowa im. Jana Twardowskiego w Różannie, Różanna 32, 86-122 Bukowiec

Bractwo Czarnej Wody z Osia, KRS: 0000003678

Stowarzyszenie „Orkiestra Dęta Świecie", KRS: 0000209584

Stowarzyszenie „Olimp Górna Grupa", KRS: 0000290872

Szkolne Koło Caritas z Osia, KRS: 0000252333

Stowarzyszenie „Nasze Życie ze Świecia", KRS: 0000261862

Ochotnicza Straż Pożarna, KRS: 0000116212, cel szczegółowy nazwa danej jednostki, np. Ochotnicza Straż Pożarna Przechowo (gmina Świecie)

Stowarzyszenie Kobiet „Amazonki" Ziemi Świeckiej, KRS: 0000240305

Polski Komitet Pomocy Społecznej w Świekatowie, KRS: 0000041349

1 proc. w liczbach

  • 373 pozarządówki z województwa kujawsko-pomorskiego widnieją w ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego.
  • Najwięcej organizacji non profit uprawnionych do otrzymania 1 proc. działa w Bydgoszczy i Toruniu, w każdym z tych miast jest ich ponad 90.
  • 41,2 mln zł przekazali podatnicy, którzy rozliczyli się w ubiegłym roku w urzędach skarbowych na terenie województwa.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zaloguj się