W półfinałach i finałach udział wzięło łącznie 19 klas drugich z terenu gminy Świecie. Poprzez losowanie podzielono je na trzy grupy, siedem najlepszych ekip awansowało do finału.

Zawody polegały na pokonywaniu torów przeszkód. Były m.in. toczenie piłki slalomem, wyścig wahadłowy z przekazywaniem piłek, kelnerów, gdzie zadaniem było sprawne przeniesienie woreczka gimnastycznego na rakietce do badmintona czy skoki na piłce uszatce. Dla finalistów przygotowano też dodatkową konkurencję, jaką był wyścig na tzw. suchych nartach, gdzie drużyna składała się z dwójki dzieci i dwójki dorosłych.

W grupie „czerwonej” sprawa awansu do finału ważyła się do samego końca. Rywalizację znakomicie rozpoczęły II B z SP 5 i SP 1. W trzecim i czwartym wyścigu słabiej wypadła „piątka” i do prowadzącej stawki dołączyła II B z SP 8. Prawdziwy rzut na taśmę wykonali jednak ich szkolni koledzy i koleżanki z II A. Wygrali dwa ostatnie tory i wyprzedzili ich o punkt.

Tabela grupy „czerwonej”

1. SP 1 Świecie, II B – 48 pkt (awans)

2. SP 8 Świecie, II A – 42 pkt (awans)

3. SP 5 Świecie, II B – 41 pkt

4. SP 8 Świecie, II B – 41 pkt

5. SP 7 Świecie, II A – 36 pkt

6. SP 3 Świecie, II A – 32 pkt

W grupie „żółtej” lider był jeden – II C z „ósemki”. Wygrali oni pięć z sześciu wyścigów, słabszy moment przydarzył im się jedynie w trzecim torze, gdzie zajęli piąte miejsce. Za ich plecami toczyła się walka o jeszcze dwa miejsca premiowane udziałem w wielkim finale. Zwycięsko wyszły z niej II A z SP 5 i z Gruczna.

Tabela grupy „żółtej”

1. SP 8, II C – 55 pkt (awans)

2. SP 5, II A – 41 pkt (awans)

3. SP Gruczno, II A – 40 pkt (awans)

4. SP 1, II A – 34 pkt

5. SP 7, II B – 3 pkt

6. SP Wiąg – 28 pkt

7. SP Gruczno, II B – 27 pkt

Grupę pomarańczową rewelacyjnie rozpoczęła II D z „ósemki”, wygrywając trzy początkowe wyścigi, a zakończyła II E z „dwójki”, triumfując w trzech ostatnich. Dużą szansę na awans miały dzieci z Czapel. Po przedostatnim wyścigu były jeszcze w finale, zaprzepaściły go jednak w skokach na piłce uszatce.

Tabela grupy „pomarańczowej”

1. SP 8, II D – 50 pkt (awans)

2. SP 2, II E – 44 pkt (awans)

3. SP 2, II A – 42 pkt

4. SP Czaple – 39 pkt

5. SP 3, II B – 33 pkt

6. SP Terespol – 32 pkt

W finale dobrą dyspozycję potwierdziła II C z „ósemki”. Dzieci z tej klasy znów wygrały wszystkie wyścigi, z wyjątkiem trzeciego. Podium uzupełniły II D z SP 8, która była zwykle druga lub trzecia, i II B z SP 1.

W przypadku równej liczby punktów ostateczną klasyfikację ustalano na podstawie ilości drugich, a jak była taka konieczność, to też kolejnych miejsc.

Klasyfikacja końcowa: 1. SP 8, II C, 2. SP 8, II D, 3. SP 1, II B, 4. SP 2, II E,

5. SP 5, II A, 6. SP Gruczno, II A, 7. SP 8, II A, 8. SP 2, II A, 9. SP 5, II B, 10. SP 8, II B, 11. SP Czaple, 12. SP 7, II A, 13. SP 1, II A, 14. SP 7, II B, 15. SP 3, II B, 16-17. SP Terespol, SP 3, II A, 18. SP Wiąg. 19. SP Gruczno, II B.

Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe medale, a dla dzieci biorących udział w zmaganiach sportowych przewidziano słodkie upominki w postaci czekolad.

Medale wręczali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu Waldemar Fura, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu Jerzy Wójcik oraz dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Świecie. JAK