Ogień wybuchł na poddaszu, nad restauracją „Wrzos”. – Zgłoszenie o pożarze przy ul. Głównej wpłynęło do nas 6 stycznia przed godz. 15 – mówi mł. kpt. Adam Gwizdała z PSP w Świeciu. – W budynku są cztery mieszkania. Ewakuowano z nich pięciu mieszkańców. Prawdopodobnie przyczyną pożaru był nieszczelny piec kaflowy w kuchni – dodaje.

Nikt poważnie nie ucierpiał. Jeden z lokatorów skarżył się na problemy z oddychaniem. Pomocy udzieliło mu pogotowie.

Z ogniem przez ponad trzy godziny walczyło siedem jednostek straży. Straty oszacowano na około 20 tys. zł. Udało się uratować większość dobytku mieszkańców. Droga wojewódzka na czas pracy strażaków była zablokowana.

*

Inspektor nadzoru budowlanego wyłączył z użytkowania poddasze. Właściciel, czyli gminna spółdzielnia w Jeżewie, musi naprawić krokwie i dach. Remontu wymaga też mieszkanie na parterze. W sumie z użytkowania zostały czasowo wyłączone dwa lokale. Po remoncie lokatorzy będą mogli wrócić do wynajmowanych mieszkań.

Mieszkańcy budynku zdecydowali się na razie schronić u swoich rodzin. – Do tej pory nikt nie zgłosił się do nas w sprawie przydzielenia lokalu socjalnego – mówił w środę wójt Jeżewa, Maciej Rakowicz.

DH