Jedną z propozycji są etiudy teatralne dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Zajęcia odbędą się 27 stycznia w godz. od 10 do 13 w sali konferencyjnej, a ich koszt to 20 zł od osoby. Paulina Walendziak podczas warsztatów poinstruuje, jak przygotować etiudy z przedmiotami codziennego użytku, opowie o aktorstwie, animacji lalki oraz zorganizuje gry i zabawy rozwijające.

„Pancerne ferie”, czyli warsztaty modelarskie, to propozycja dla osób w wieku od 10 do 16 lat. Nieodpłatne zajęcia odbywać się będą w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej. Pierwsza grupa spotykać się będzie od 27 do 29 stycznia w godz. od 10 do 14, a druga od 30 stycznia do 1 lutego w godz. od 10 do 14. Zajęcia poprowadzą Jerzy Dończyk i Marek Wantowski.

Warsztaty „Jak pokonać stres na scenie?” dla osób powyżej 10. roku życia zorganizuje Iga Jambor-Skupniewicz. Zajęcia odbywać się będą nieodpłatnie 27 i 28 stycznia w godz. od 10 do 12 w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej. W programie m.in. ćwiczenia, zadania i scenki rodzajowe.

Nieodpłatne będą też zajęcia „Stwórz i nagraj utwór muzyczny” dla osób powyżej 13. roku życia. 27 i 28 stycznia w godz. od 10 do 16 w Studiu Nagrań OKSiR-u pod okiem Przemka Drewkowskiego i Adama Pawłowskiego uczestnicy będą mogli spróbować stworzyć swoją muzykę oraz poznają techniki produkcji muzycznej. Oferta skierowana jest również do wokalistów.

W ferie nie zabraknie również bezpłatnych zajęć sportowych. Od 27 do 30 stycznia w godz. od 9 do 14 w SP3 przy ul. Ogrodowej odbywać się będą zabawy na dmuchańcach dla dzieci w wieku powyżej trzech lat. Od 3 do 6 lutego w godz. od 10 do 13 w hali widowiskowo-sportowej zorganizowane będą gry i zabawy sportowe dla uczniów w wieku od 7 do 13 lat. Na te zajęcia nie obowiązują zapisy.

Osoby w wieku od 10 do 13 lat mogą wziąć udział w warsztatach projektowania scenografii „Mały architekt”. Zajęcia odbywać się będą od 29 do 31 stycznia w godz. od 10 do 14 w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej. Poprowadzi je Justyna Pogoda. Koszt to 50 zł od osoby.

Ofertę dla dwóch grup wiekowych „Wskocz do tanecznego koła!” przygotowała Natalia Głowala. Motyw kół tanecznych (cyphers) jest jednym z kluczowych elementów kultury hip-hopu. Bitwy taneczne w kołach, w których tancerze wymieniają się nowymi rozwiązaniami, stylami, interpretacją muzyki, ale przede wszystkim wyrażają siebie, są podstawą „Street styles”. Na nieodpłatnych zajęciach w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej uczestnicy poznają historię tajemniczych kół i mechanizmy ich funkcjonowania. Młodzież w wieku od 11 do 16 lat spotka się 30 stycznia w godz. od 10 do 12, a dzieci w wieku od 7 do 10 lat – 6 lutego w godz. od 10 do 12.

Na niezwykłą lekcję naukowej magii dzieci w wieku od 7 do 9 lat zaprasza Paula Kuklińska. 31 stycznia w godz. od 10 do 14 w sali „Wyspa Skarbów” odbędą się warsztaty „Tajemnicze eksperymenty”. Uczestnicy robić będą m.in. sztuczny śnieg czy wybuchający wulkan, przekonają się także, czy czarny na pewno jest czarny i czemu z chmury pada deszcz. Koszt – 20 zł.

3 lutego w godz. od 10 do 13 w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej dzieci w wieku od 7 do 9 lat pod okiem Michała Składanowskiego, czyli animatora Gonzo, własnoręcznie stworzą „Flamingowy breloczek”. Koszt – 20 zł.

Nieodpłatne warsztaty taneczne „Broadway jazz” dla osób powyżej 9. roku życia poprowadzi Natalia Karczewska w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej. Uczniowie w wieku od 9 do 13 lat spotkają się 4 lutego w godz. od 10.30 do 12, a młodzież powyżej 13. roku życia – 4 lutego w godz. od 12 do 13.30.

„Ebru – malowanie na wodzie” to kolejna propozycja animatora Gozno. Ebru to wywodząca się z Turcji technika skrapiania powierzchni odpowiednio przygotowanej cieczy barwnikami, które unoszą się na jej powierzchni. Ta niezwykle wyciszająca technika daje niesamowite, niepowtarzalne efekty. Oferta skierowana jest dla osób w wieku od 7 do 9 lat. Warsztaty odbywać się będą 4 lutego w godz. od 10 do 13 w sali konferencyjnej. Koszt – 20 zł.

5 lutego w godz. od 10 do 14 w sali konferencyjnej odbywać się będą warsztaty muzyczno-perkusyjne dla osób od 19. roku życia. Poprowadzi je Maria Kępisty. Koszt – 20 zł.

Ferie w OKSiR-ze tradycyjnie zakończą się balem karnawałowym „W Krainie Baśni”, zaplanowanych na 6 lutego w godz. od 17 do 19 w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej. Bilety kosztują 20 zł od osoby. W programie: tańce, animacje i konkursy. Wystrój sali balowej zostanie zaprojektowany przez młodych architektów – uczestników warsztatów scenograficznych zaplanowanych na pierwszy tydzień ferii.

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy w punkcie informacji OKSiR w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 139 (od poniedziałku do piątku w godz. od 9.30 do 16.30), tel.: 52 562 73 71.

DH